Debreczeni Klára

Mesterség
szövő
Ismertető
Szülei révén és példájukat követve már egészen kicsi korában megtapasztalhatta az alkotás örömét.
Édesanyja Debreczeni Jánosné, Ábelovszki Lívia viseletkészítő, édesapja, Debreczeni János takács, a Népművészet Mestere és népi iparművész, országosan ismert és elismert művész.
A szövéssel szülei által ismerkedett meg. Édesapját tekinti mesterének és példaképének: mindent, amit tud a vászonszövésről, azt tőle tanulta. Nem csupán a technikai részét, hanem azt is, amit a létrejött produktummal sugallni lehet.
Meggyőződése, hogy egy alkotónak amellett, hogy értéket teremt, nagyon fontos dolga, hogy ízlést is formáljon.
Munkáit 2017-ben kezdte el a nyilvánosság elé tárni, és azóta is töretlen munkakedvvel és alkotóvággyal telve munkálkodik.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagja.
2017-ben Mezőberényben részt vett egy 96 órás szövő szakkörön. Azután is folytatódott a szakkör, lelkes alkotni vágyók vesznek részt rajta minden héten.
2018-ban bekerült a Népművészeti Egyesületek Szövetsége által életre hívott műhelymunkába, amely nagyon jó lehetőséget biztosított a szakmai fejlődésre és a kapcsolatépítésre. A programban Lőrincz Etel volt a mentora, sokat tanult tőle a tervezésről.
Alkotásaival találkozni a Nemzeti Szalonban, tavalyi évben voltak kiállítva munkái a Hagyományok Háza Nyitott Műhelyében, családjával tartott divatbemutatót a Múzeumok Éjszakája programsorozat részeként, majd több alkotótársával szintén divatbemutató tervezője volt a dél-alföldi regionális nyári táborban. A népművészet ifjú mestere pályázat kiállításán is szerepeltek munkái. A Mesterségek Ünnepén szintén lehetőséget kapott a megjelenésre. 2018-ban a Népi kézműves alkotások innovációja elnevezésű konferencia egyik előadója volt.
Nyitott szemmel járva a világban folyamatosan inspirációt gyűjt alkotásaihoz, melyekre főként a praktikum jellemző. Fő ösztönzést viszont a népi kultúrából merít.
Fontos számára, hogy a szövött anyagokból használható darabot alkosson, hiszen elődeink sem csak úgy, célszerűség nélkül szőttek. Minden esetben belecsempész valamit, ami a múlt értékeiből maradt ránk. Lehet az szín, forma, struktúra, bármi, ami alkotásra ösztönzi.
Díjak, elismerések
Nemzetközi Szőtteskonferencia és Országos Szőttespályázat, 2017: III. helyezés
Országos Textiles Konferencia, Békéscsaba, 2018: három kiállított alkotás
2018-ban 10 munkáját sikerrel zsűriztette Berettyóújfaluban, majd Békéscsabán is
Szintén 2018-ban beadta a pályázatát a Népművészet Ifjú Mestere címre
2019-ben a Komatál-komakendő pályázatra adta be alkotásait